Spersonalizowana oferta PZU dla lekarzy

Na terenie państwa polskiego pracownicy sektora medycznego objęci są obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) kieruje swoją ofertę w tym zakresie do lekarzy, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale prowadzą samodzielną działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to również lekarzy na kontrakcie. Podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje szkody powstałe w wyniku udzielenia lub zaniechania udzielenia świadczeń medycznych.

Podstawy prawne

Obligatoryjny charakter ubezpieczenia OC zapisano w art. 25 ust. 5 Ustawy o działalności leczniczej z dnia 15.04.2011 roku. Z kolei podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku, które wprowadza obowiązek ubezpieczenia OC względem lekarzy oraz dentystów prowadzących indywidualną praktykę lekarską (zarówno lekarz poz jak i specjalista) niezależnie czy jest to gabinet jednoosobowy czy też grupowa praktyka lekarska. Kluczowa jest w tym przypadku umowa zawarta z prywatną placówką (spółką jawna bądź cywilna).

Konkretyzacją problematyki związanej z ubezpieczeniem OC zajęto się w dwóch rozporządzeniach z dnia 22 grudnia 2011 r., w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Sytuacja komplikuje się jeżeli lekarz jest zatrudniony również na podstawie umowy o pracę. Wówczas obowiązkowe ubezpieczenie OC nie pokrywa wszystkich szkód. Pełną ochronę zapewnia dobrowolne ubezpieczenie OC.

Na terenie państwa polskiego pracownicy sektora medycznego objęci są obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej

PZU ubezpieczenie dla lekarzy nie obejmuje szkód:

  • wyrządzonych przez ubezpieczonego lekarza, jeżeli został już pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lub gdy jest zawieszony.
  • dotyczących uszkodzenia, zniszczeniu bądź sprzeniewierzenia przedmiotów.

Najważniejsze zalety PZU ubezpieczenia OC dla lekarzy 

Wśród oczywistych zalet takich jak zminimalizowanie ryzyka zawodowego, należy wskazać na:

  • niezależną od miejsca wykonywania zawodu wysokość składki (nie ma dopłaty, jeżeli lekarz pracuje w szpitalu czy na SOR).
  • ubezpieczenie jest zgodne z wymogami wspomnianego powyżej Rozporządzenia Ministra Finansów.
  • obejmuje również szkody powstałe w konsekwencji rażącego niedbalstwa.
  • PZU SA rezygnuje z prawa do regresu.
  • zapewnia zwiększoną wiarygodność wśród pacjentów.
  • w kwestiach finansowych warto wspomnieć, że składka może być w formie ratalnej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych. Wszystkie te podmioty muszą spełniać warunek zatrudnienia w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki.

Zakres przedmiotowy

Jak wspomniano ochrona ubezpieczeniowa dotyczy udzielenie bądź zaniechania udzielania świadczeń medycznych także w zakresie zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Warianty rozszerzone ubezpieczenia lekarzy dają nie tylko ochronę ponad sumę gwarancyjną, ale także rezygnację z regresu (zapobiegającą z dochodzeniu zwrotu odszkodowania, gdy szkoda pojawiła się w wyniku rażącego niedbalstwa lub działania pod wpływem środków odurzających).

Rozszerzone warianty ubezpieczenia obejmują również:

  • ochronę w czasie podróży zagranicznej (np. w czasie delegacji służbowej, na konferencjach naukowych).
  • zabezpieczenie wyposażenia gabinetu i ewentualnych szkód w nim wyrządzonym.
  • ochronę pracowników ubezpieczonego lekarza, jeżeli doznają wypadku przy pracy.

Warto pamiętać, że czasami ochrona ubezpieczeniowa PZU może być ograniczona. Dlatego ważne jest, żeby zapoznać się z warunkami umowy zawartymi na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Na terenie państwa polskiego pracownicy sektora medycznego objęci są obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej

‹ Poprzedni