Dużo mówi się o błędach popełnianych przez medyków, które mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. To także możliwość utraty życia przez pacjentów, którzy mogą pozostawić po sobie pogrążoną w smutku rodzinę. W takich przypadkach lekarz odpowiada przed sądem za popełnione czyny, wypłacając poszkodowanym rekompensatę finansową w ramach obowiązkowego OC dla medyków. Co należy wiedzieć na jego temat?
Przepisy prawa a OC dla lekarzy
O tym, że każdy lekarz musi kupić taką obowiązkową polisę, mówi Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Ważne jest również Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W tym drugim dokumencie określone są bowiem minimalne sumy gwarancyjne, które tyczą się nie tylko lekarzy różnych specjalności. To właśnie tam można bowiem znaleźć informacje na temat sum obowiązkowego OC dla pielęgniarek , szpitali, innych placówek medycznych, a nawet fizjoterapeutów – wszystkich osób związanych z branżą medyczną, których działania obciążone są dużym ryzykiem. Lekarze, którzy mają umowę o pracę z daną placówką medyczną, nie są obłożeni takim obowiązkiem związanym z wykupieniem OC. Można jednak wziąć je pod uwagę, aby swoim finansom zapewnić lepszą ochronę. Dodatkowa ochrona pomoże im zapewnić lepszy komfort psychiczny.
Ile kosztuje obowiązkowe OC dla lekarzy?
Cena za obowiązkowe OC dla lekarzy jest różna. Wyróżnia się kilka podstawowych czynników, które mogą mieć wpływ na finalną cenę. Na tej liście znajduje się:
- specjalizacja medyczna;
- doświadczenie zawodowe;
- zakres praktyki medycznej;
- miejsce prowadzenia działalności medycznej.
Młodsi lekarze są bardziej narażeni na ryzyko popełnienia błędu. Co jednak nie oznacza tego, że nawet starsi, doświadczeni lekarze mogą nie popełnić błędu. Może zdarzyć się naprawdę wszystko. Szczególnie jeżeli ma się do czynienia ze specjalizacją, która może doprowadzić do poważnych uszczerbków zdrowotnych, np. kardiolog, chirurg. Udając się do towarzystwa ubezpieczeniowego można być pewnym tego, że pomogą oni w doborze właściwego OC, który przyda się w prowadzeniu działalności medycznej.
Odszkodowanie dla pacjentów
Jakie odszkodowanie trzeba będzie zapłacić pacjentom, którzy ucierpieli na skutek podejmowanych działań przez lekarza?
Wszystko uzależnione jest od sytuacji. Każdy sąd indywidualnie podchodzi do takich przypadków, biorąc pod uwagę różne czynniki. Najwięcej płaci się tym osobom, których członkowie rodziny zmarli. Tak, rodziny zmarłych pacjentów także mają prawo do tego, aby dochodzić swoich praw. Kwoty, które są zasądzone przez sąd, sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Jest to majątek, który w dużej mierze wydaje się na rehabilitację i leczenie. Tym bardziej że na skutek błędu medycznego, pacjenci często muszą podawać się różnym zabiegom do końca życia. Uzyskane odszkodowanie ma na celu zapewnienie im odpowiedniego wsparcia finansowego. Lekarze nie muszą płacić tego z własnej kieszeni, mając obowiązkowe OC. To właśnie dlatego należy zadbać o jego posiadanie. Nie tylko prowadząc własną działalność gospodarczą, ale także pracując na umowę o pracę.
Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni także w przypadku, gdy lekarz doprowadzi do zaniechania. Nie tylko działanie, ale także odmowa współpracy może doprowadzić do pogorszenia zdrowia lub utraty życia. Nie można świadomie rezygnować z obecności takiego ubezpieczenia medycznego.